13 Eylül 2011 Salı

MEMLEKETE NUTUK!

Hazır memleket “ateşten gömlek” moduna girmişken, güzel ülkemin güzel insanları hala daha kendilerini avutmaya (ve tatmin etmeye) devam ediyor.

Komşularımızla sıfır (sözde) sorun politikasını maçın ortalarında taca atmış bir ülkenin bireyleri olarak, içinde bulunduğumuz siyasi gelişmelerden ne denli memnunuz çok merak ediyorum.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kendi Twitter hesabından yaptığı bir takım açıklamalara (tweetlere) hak vermemek içinde bulunduğumuz gündem itibariyle imkânsız durumda.
Ciddi ciddi düşündüğümüzde, Suriye ve İran bir zamanlar İsrail’e düşman durumundaydı.

Şimdilerde ise bu üç ülke bize düşman durumdalar. Bize düşman olduklarını anlamak için illa ki sınırlarımıza tanklarını yığmaları, tepemizden uçaklarını geçirmeleri gerekmiyor elbette. Bürokrasinin zafiyeti ve karşılıklı diplomatik (!) açıklamalar bile “savaş” kelimesinin ne denli az olduğunu bizlere gösteriyor.

Dış politikada yaptığımız her atılım bize artı puan olarak dönmüyor, zaman bize bunu gösterdi. İç politikada yaşanan sıkıntıları kapatmak adına yapıldığını düşündüğüm bu dış politika atılımı kendi kalemize gol atmamıza neden olmuştur, açıktır!

PKK’nın her gün daha da azdığı ve terör belasının yavaş yavaş ülkenin dört bir yanını sardığı bu günlerde, memleketin Başbakanı Erdoğan yaşanan gelişmeler konusunda ne zaman masaya yumruğunu vuracak merakla bekliyoruz. Görünen gerçek ise; Başbakan Erdoğan’ın bu hamleyi er ya da geç yapamayacağı (!)…

AKP ve ona bağlı (!) STK’lara olan güvensizlik duygusunun her geçen gün daha da arttığı bir zaman dilimi içerisinde hükümetin ne denli akılcı politikalar izleyeceğini çok merak ediyorum.

Şike soruşturmasını bile hükümetin TFF’yi ele geçirme hamlesi olarak algılayan memleket insanlarının sağduyusu haklı çıkacak mı, yoksa bizi ters köşeye yatıracak mı bu da ayrı bir muamma ve merak konusu.

Böyle bir ortamın içerisinde ne denli sükûnet içerisinde olabileceğimizi bilememekle beraber, memleket evlatlarına üzülerek yaşantımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Her gün gelen şehit haberlerinin bile artık sıradanlaştığı ve insanlarımızın karşı refleksini güçsüzleştirdiği böyle bir beyin algoritmasında akıllı ve sağlıklı bir hafta temenni ediyorum.

Mevzunun vahametine kendinizi kaptırmadan güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder