16 Temmuz 2013 Salı

GEÇMİŞ OLSUN KEDİ…

Körfez basınında yazdığı köşe yazıları ve yaptığı haberlerle gündem yaratan birisidir Burhan Murat Ayaşoğlu, nam-ı diğer kedi…

Yazmış olduğu yazılar ve değinmiş olduğu konularla da çoğu zamanda birilerinin tekerine çomak sokmuştur, gündem yaratmıştır. Bu haliyle seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır.

Önce Körfez Gazetesi’nde beraber çalıştığımız zamanlarda bende kendisiyle fikir ayrılıkları yaşamış, kavgamızı fikri ortamlarda vermiştik. O da inat ediyordu bende ediyorum, o da geri adım atmıyordu bende atmıyordum.

Bildiğini hiçbir zaman saklamayan, halkın haber alma özgürlüğünü gücü yettiğince tarafsız ve ilkeli bir şekilde ortaya koymaya çalışan birisidir Burhan Murat… Bundan sonra da öyle olacağına dair en ufak bir şüphe taşımıyorum. Yazdığı yazılarla iktidar ve sermaye sahiplerinin hep hedef tahtasında yer alması da bundandır. Gücünü sadece kaleminden alan ve halka doğruyu anlatmak için kendi edebiyatıyla düşüncelerini ortaya koymaktan başka bir gayesi olmayan kedi için, yaşadığı bu son olay onda eminin büyük bir yara açmıştır.

Ve bence o şimdi şunları söylüyordur içinden;

- Gazeteciliğinin de, halkın çıkarının da, tarafsız basın olmanın da, söylenemeyeni söylemenin de ta içine tüküreyim…

Veyahut şöyle diyordur;

- Ben eğer nam-ı diğer kedi isem, tırmıklarımı bundan sonra halkın çıkarı için daha da keskinleştireceğim. Yazılamayanları bundan sonra daha gür sesle yazacağım. Tarafsız olmayan basını ve onun sözde emekçi kesimini bundan sonra daha çok rezil edeceğim ki, kim dost kim düşman herkes görsün.

Gerçek bir basın emekçisi olduğundan en ufak bir şüphe duymadığım Burhan Murat’ı yırtık pırtık yeşil parkası, ayda bir yıkadığı pantolonu, delik ayakkabılarıyla daha çok seviyoruz. O körfez basının en marjinal ve en dobra gazetecisidir bana göre. Gazeteciliği inandığı değerler uğruna yapmaktan bu zamana kadar nasıl ki tereddüt duymadıysa, bundan sonra da duymayacaktır.

Ve biz Haber İDA Gazetesi olarak, Burhan Murat Ayaşoğlu’nun yanındayız…

Geçmiş olsun kedi…

ALTINOLUK’UN MUHTAR ADAYLARI

Büyükşehir yasa tasarısı ile önce ilçe yapılan ve üç gün sonra mahalle olacağı yüzüne vurulan Altınoluk’ta değinilmeyen konulardan birisi de muhtarlık seçimleri. İlçe olma potansiyelini çoktan yakalayan Altınoluk’u siyasi çıkarlar doğrultusunda mahalle yapan zihniyet bakalım muhtarlık seçimlerinde ne gibi bir çalışma ortaya koyacak. Altınoluk’un ilçe olma daha sonra bu statüsünün elinden alınması sürecinde haksızlığa uğradıklarını ve deyim yerindeyse kendi partileri tarafından “kandırıldıklarını” söyleyen AKP Altınoluk Belde Başkanı Sayın Metin Örkçü ise durumun artık tam tersini düşünüyor.

Altınoluk’un mahalle olmasının hizmet akışında bir değişiklik yaşatmayacağını aksine Altınoluk’a hizmet yağacağını belirten Örkçü, an itibariyle olumlu şeyler söylüyor. E şimdi ahali gibi bizde merak etmiyor değiliz. Madem Altınoluk mahalle olduğunda hizmet akışı daha da artacaktı, mevcut hizmetlerden daha fazla hizmet gelecekti o zaman ne diye ilçe olması için uğraşıldı. Bırakılsaydı da mahalle olsaydı.

Altınoluk mahallesi ile ilgili bir diğer konu da mevcut mahalle muhtarı adayları. Edremit’e belediye başkanı olacak kişinin forsu kadar forsa sahip olacak Altınoluk Mahalle Muhtarlığı içinde adaylıklar konuşulmaya başladı.

İskele Mahallesinin mevcut muhtarı Sayın Çiğdem Kıvan ve Küçüksu Mahallesinin mevcut muhtarı Sayın Aydın Türker ön planda olan isimler. Bunların yanı sıra MHP Altınoluk Belde Başkanı ve eski İskele Mahallesi muhtarı Sayın Abdurrahman Elma’da adı geçen isimler arasında. Bunların yanında AKP’li bir bayanında muhtarlık seçimleri için çalışmalara başladığı dedikodu kulislerinde adından sıkça söz ettiriyor. Şahindere Mahallesi Muhtarı Sayın Neslihan Saklıca ise Edremit Belediye Meclis Üyeliğine talip olduğu için saf dışı kalmış durumda. Kulağıma gelen en bomba isim ise (teyit edemediğim için ismini vermiyorum) önceki dönemlerde CHP yöneticiliği yapmış birisi.

Kışlık nüfusu 17 bin olan bir memlekete muhtar olmak ne kadar akıllıca bir davranış bilmiyorum ama epeyce fiyakalı bir makam olacağı kesin.

Bekleyelim görelim, kazan kaynamaya başladıkça ayyuka çıkmış güçlü isimleri yine sizlerle paylaşacağız.

EDREMİT’E TALİP BAŞKAN VE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI

Altınoluk’ta yaşayıp Edremit Belediye Başkanı olmaya aday isimler çalışmalarına başladılar. Bunları içerisinde isimleri en güçlü olanlar ise Altınoluk Belediye Başkanı Sayın Hasan Özpolat ve CHP Altınoluk Belde yöneticisi Sayın Adnan İnci. Mevcut iki ismin CHP içerisinden aday olacaklarını varsayarsak, bu isimlerin yanına yine CHP içerisinden birilerinin ekleneceğini söyleyebiliriz.

Belediye Başkanlığı adaylıklarının yanında asıl kıyametin kopacağı mevki ise meclis üyelikleri için geçeceğe benziyor. Özellikle CHP içerisinde aday bolluğunun tavan yapacağını bir seçim olacak gibi.

Adı CHP’den meclis üyeliği için geçen isimleri şöyle bir sıralayalım:

• Altınoluk Belediyesi Mevcut Meclis Üyeleri Zerrin Akgün, Beriye Başak, Zekai İnce, Ümit Yaşar Baburşah ve Cavit Cebeci • CHP eski Altınoluk Belde Başkanları Cahit Erol ve Musa Karaaslan • Altınoluk Belediyesi eski Meclis Üyesi ve eski Belde Başkanı Envere Becer • Altınoluk Belediyesi eski Meclis Üyesi Fahrettin Erdim • CHP Altınoluk eski yöneticisi Mustafa Özkan • Şahindere Mahallesi Mevcut Muhtarı Neslihan Saklıca • CHP Altınoluk Mevcut Yöneticisi Gülsima Bektaş • ADD Altınoluk Şubesi Mevcut Başkanı Özlem Aytekin • Altınoluklu iş adamı Tümdeniz Çelebi

Adı MHP’den meclis üyeliği için geçen isimler:

• Altınoluklu iş kadını Meral Özbey • Altınoluklu iş adamı Nejat Ariz • Altınoluk ve Edremit Ülkü Ocakları Başkanlığı yapmış Sinan Başaran

Adı AKP’den meclis üyeliği için geçen isimler:

• AKP Altınoluk Mevcut Belde Başkanı Metin Örkçü • Altınoluklu esnaf Halis Şahan

Elçiye zeval olmaz demişler. Duyumlarımızı size aktardık. Yenileri eklendikçe yine sizlerle paylaşacağız.

ALTINOLUK’TA KOLLUK KUVVETİ OLMAK…

Altınoluk’ta kolluk kuvveti olmak gittikçe zor bir iş olmaya başladı. Jandarma personelinin sayısı rütbeli ve erleriyle 40’ı geçmiyor. Zabıta sayısı ise amiri de dahil 20 bile değil. Birisi hırsızıyla, serserisiyle ve toplumsal olaylarıyla ilgilenip adli vakalara müdahale etmeye çalışırken bir diğeri seyyar satıcısıyla, yol işgalleriyle, otuyla, böceğiyle ve halkın sağlığıyla oynanmaması için denetimlerle uğraşıyor. İki mesleğinde gerekliliği belki de bu. İki kolluk kuvveti de bunu yapmak zorunda. İki kolluk kuvveti de bunun için maaş alıyor ama işleri gerçekten çok zor. Altınoluk’ta görev yapan hem jandarmaya hem de zabıta personeline kolaylıklar diliyorum.

Allah sabır versin…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder